Вакансія Lead Frontend Developer

Компанія: Distributed Lab
Місто: Украина, Харьков, Салтовская линия метро, метро Университет
Вулиця місця роботи: Украина, Харьковская область, Харьков, Салтовская линия метро, метро Университет
Розміщена: 16 черв. 2018
Вимоги до претендента
Опис вакансії

Minimum qualifications:

  • Extensive experience with HTML5, CSS, Webpack/Gulp, Vuejs;
  • Experience formally or informally leading development teams;
  • Understanding principles of HTTP protocol, REST API;
  • Strong experience with source code versioning systems like Git;
  • Good skills in UI/UX design;
  • English Level: Intermediate.

Challenges:

  • Ensure effective code review process is implemented for all projects;
  • Build components that are reusable, extensible, and modular;
  • Interface with back-end team to incorporate your innovations and vice versa.

Opportunities:

  • Contribute to the backbone of the Financial Internet;
  • Work in a team of young and talented people;
  • Learn cutting edge technologies;
  • Being a part of fast growing product company;
  • We are flexible in terms of working hours;
  • Free snacks, coffee, tea, fruits, alcohol;
  • Office in Kharkiv city center;
  • Free homemade lunches.

Project description
TokenD is a blockchain based asset tokenization platform, which allows anyone to tokenize any asset in their own network without need to worry about technical side.

Контактні дані
Виберіть резюме для відправки
Прикріпити
Формат файлів: docx, doc, rtf, odt, pdf (2 Мб максимум)
У вас немає акаунту, зареєструйтеся.
+ Супровідний лист
Я даю згоду власнику сайту trud.ua та компанії, що опубліковала вакансію, на обробку наданих мною персональних даних, відповідно до Закону України «Про захист персональных даних» (детальніше)
Cloud Linux Украина, Харьков
Инспекторио Бел Беларусь, Минск
GameAnalytics Харківська область