Вакансія Senior DevOps

Компанія: Luxoft
Місто: Украина, Киев
Вулиця місця роботи: Украина, Киевская область, Киев
Розміщена: 11 лип. 2018
Вимоги до претендента
Опис вакансії

Our client is a leading global provider of information services. It provides products that enhance transparency, reduce risk and improve operational efficiency.
The project is intended to develop and maintain a tool that is an independent global analysis platform that combines execution, algorithmic, venue and smart order router evaluation analytics.
Technological stack: Java, JavaScript, Angular, Redux, Webpack, Babel, Karma, Jasmine, Eslint, GitLab, GIT, AWS.
We are looking for experienced DevOps engineer who has successful track of AWS projects setup.

Responsibilities:

- Design, build and maintain the CI/CD infrastructure and tools in AWS environment;
- Work closely with development teams to ensure that solutions are designed with customer user experience, scale/performance and operability in mind.

Skills:

- Fluent or upper intermediate English to work with English speaking customer;
- 3+ years of relevant experience (Devops / Configuration engineer);
- Java based stack;
- AWS;
- Linux;
- Git;
- Any scripting experience (shell / perl / python / ruby);
- DB experience - Cassandra, (Spark + HDFS would be nice);
- Docker optional.

Контактні дані
Виберіть резюме для відправки
Прикріпити
Формат файлів: docx, doc, rtf, odt, pdf (2 Мб максимум)
У вас немає акаунту, зареєструйтеся.
+ Супровідний лист
Я даю згоду власнику сайту trud.ua та компанії, що опубліковала вакансію, на обробку наданих мною персональних даних, відповідно до Закону України «Про захист персональных даних» (детальніше)
Playtech Украина, Киев, Спортивная площадь
Omnigon Украина, Киев
Provide Support, LLC (New York, US) Украина, Киев
Applicature Украина, Киев