Вакансія Middle WordPress Developer

Компанія: JustCoded
Місто: Украина, Харьков, Конторская улица, 39
Вулиця місця роботи: Украина, Харьковская область, Харьков, Конторская улица
Розміщена: 26 серп. 2018
Вимоги до претендента
Опис вакансії

We're looking for a talented and experienced WordPress guru with good English skills who likes to combine the art of design with the art of programming.

What you will do:
  • Develop custom WordPress-based solutions with MVC-like framework
  • Architect complex site structure
  • Develop WordPress plugins
  • Develop extensions for existing WordPress plugins
  • Ensure that your work adheres to current best practices
  • Make the Web better :)
Requirements:
  • 2+ years of PHP development experience
  • Sound knowledge of PHP
  • Knowledge of the theme and template structure
  • Experience with WP MultiSite
  • Good knowledge of action and filter hooks, widget APIs, custom plugin writing
  • Knowledge of Contact form 7, Gravity Forms, Google Analytics, Page Builders, ACF PRO
  • HTML/CSS skills
  • SQL knowledge and MySQL experience
  • Understanding OOP basics
  • JavaScript (DOM, OOP) knowledge, jQuery knowledge
  • Knowledge of Unix and Git
  • English – at least intermediate
Will be a plus:
  • WP REST API knowledge
  • WooCommerce plugin knowledge and WooCommerce-related plugins
  • Vue.js knowledge
Контактні дані
Виберіть резюме для відправки
Прикріпити
Формат файлів: docx, doc, rtf, odt, pdf (2 Мб максимум)
У вас немає акаунту, зареєструйтеся.
+ Супровідний лист
Я даю згоду власнику сайту trud.ua та компанії, що опубліковала вакансію, на обробку наданих мною персональних даних, відповідно до Закону України «Про захист персональных даних» (детальніше)
SiteDevel Черкассы
Международный Союз Молодежи (Украина) Украина, Киев, улица Сечевых Стрельцов
EVO Украина, Киев, Харьковское шоссе, /
Фрукт Украина, Киев
IPGroup Одесса