Вакансія Senior DevOps Engineer

Тип оголошення: прямий роботодавець
Компанія: Profisea
Місто: Киев
Вулиця місця роботи: 12 Lev Hashchuna Str.
Категорія: IT компьютеры, Интернет
Зайнятість: часткова
Графік роботи: вільний графік
Розміщена: 26 бер. 2021
Вимоги до претендента
Освіта: вища
Досвід роботи: Senior
Вік: вік не має значення
Стать: Не имеет значения
Водійські права: Не имеет значения
Іноземні мови: Английский - Средний
Опис вакансії

Senior DevOps Engineer

·        At least 4 years of experience as a DevOps engineer and at least 8 years of experience as a system administrator\SW engineer.

·        Expertise on at least one major cloud platform: AWS, Azure or GCP

·        Programming/scripting skills with at least one of the following languages: PowerShell, Python, Bash

·        Proven experience with Window or Linux operation administration (configure, troubleshooting and deployment)

·        Good understanding of infrastructure related components and protocols – Networking, Security, Virtualization

·        Experience with configuration/provisioning tools such as Terraform and Ansible.

·        Experience with CICD tools and version control (e.g. Jenkins, Azure DevOps\TFS, Git, Nexus/Artifactory)

Advantages

·        Experience with the Microservices technology Stack (K8S, dockers).

·        Experience with analytics and monitoring technologies

Контактні дані
Виберіть резюме для відправки
Прикріпити
Формат файлів: docx, doc, rtf, odt, pdf (2 Мб максимум)
У вас немає акаунту, зареєструйтеся.
+ Супровідний лист
Я даю згоду власнику сайту trud.ua та компанії, що опубліковала вакансію, на обробку наданих мною персональних даних, відповідно до Закону України «Про захист персональных даних» (детальніше)
Про роботодавця
ProfiSea (former VSH Team) is a boutique company providing consulting, implementation and coaching services with a strong focus on DevOps, Cloud, QA Automation, ALM and Agile transformation. Founded ... читати детальніше
Akvelon Украина, г. Харьков, ТОЦ “Аве Плаза”, ул. Сумская, ...
SoftServe Украина, Харьков
SoftServe Украина, Днепр (Днепропетровск)
Windmill Smart Solutions Днепр