Вакансія Senior JavaScript Developer

Компанія: Brainberry
Місто: Украина, Киев, улица Сергея Струтинского, 8
Вулиця місця роботи: Украина, Киевская область, Киев, улица Сергея Струтинского
Розміщена: 11 черв. 2018
Вимоги до претендента
Опис вакансії

Brainberry invites Senior JavaScript Developer with minimum 5 years of experience for long-term and full-time employment at its service center in Kiev, Ukraine.

You will have the opportunity to be a part of the extension team of an international IT Consulting Company.
Our Customer is a Silicon Valley product company, it main focus is in development of social media application platform. You will work directly with a California and Kiev based team.

Requirements:

• 5+ years of web development experience;

• Solid knowledge of JavaScript (ES5, ES6);

• Solid knowledge and practical experience with React.js framework;
• Solid knowledge of Redux;
• Spoken English.

Additionally skills:

• Component-Based

• Testing (Jest, Jasmine, ESLint, Karma)
• CSS3 (PostCSS, SASS)
• Modular CSS

• Build-Tools (Webpack, npm, Gulp, Browserify)

• Performance
• A11Y
• Usability
• Progressive Enhancement
• Working with RESTful APIs

• GoLang skills

Responsibilities:

• Develop architecture solutions

• Reporting to the customer

Контактні дані
Виберіть резюме для відправки
Прикріпити
Формат файлів: docx, doc, rtf, odt, pdf (2 Мб максимум)
У вас немає акаунту, зареєструйтеся.
+ Супровідний лист
Я даю згоду власнику сайту trud.ua та компанії, що опубліковала вакансію, на обробку наданих мною персональних даних, відповідно до Закону України «Про захист персональных даних» (детальніше)
Апейрон Систем Киев
Spatium Беларусь, Минск
Softgames GmbH Украина, Германия
Передовые производственные решения Украина, Киев