Вакансія C++ Engineer

Тип оголошення: робота
Компанія: Skillers
Місто: Киев
Категорія: Программирование;Информационные технологии
Зайнятість: Повна
Графік роботи: Повний день
Розміщена: 9 лют. 2018
Вимоги до претендента
Освіта: Вища
Досвід роботи: Від 1 до 3х років
Вік: Не имеет значения
Стать: Не имеет значения
Водійські права: Нет
Іноземні мови: Арабский - Средний
Опис вакансії

Our client - a lead supplier of computer networking products using InfiniBand and Ethernet technologies is looking for C++ Engineer to their R&D center in Kyiv. As a part of young, ambitious team you will take part in the development of next generation switch and router 400GbE products for the cloud and data centers.

 THE ROLE:

 As a C++ Engineer, you will play an important role in the development of SW simulator model that simulates the HW and FW model. Development of random application that emulates the networking environment also will be a part of your daily tasks.

 WHAT YOU SHOULD HAVE:

  • Bachelor degree in Computer Engineering/Electronic Engineering/Communication Engineering/Computer science;
  • 2+ years of development experience;
  • Strong knowledge of C++;
  • Business level English.

 WOULD BE A PLUS:

  • Previous experience with Python;
  • Strong team player.

 COMPANY OFFERS:

  • Attractive compensation package (USD exchange rate-based) depending on your experience and skills;
  • PE-based employment;
  • Medical insurance;
  • Paid vacation and sick leaves.
Контактні дані
Виберіть резюме для відправки
Прикріпити
Формат файлів: docx, doc, rtf, odt, pdf (2 Мб максимум)
У вас немає акаунту, зареєструйтеся.
+ Супровідний лист
Я даю згоду власнику сайту trud.ua та компанії, що опубліковала вакансію, на обробку наданих мною персональних даних, відповідно до Закону України «Про захист персональных даних» (детальніше)
Про роботодавця
Some facts about us: - one of the oldest agencies in Ukraine specializing solely in IT/Telecom recruitment - successfully placed candidates across Ukraine and abroad (Germany, China, Sweden, the US ... читати детальніше
QA
Апейрон Систем Киев
Skillers Киев
Livestream Ukraine Киев
NestLogic Киев